Gminne Przedszkole w Łanach

WITAMY NA NASZEJ STRONIE

Mamy nadzieję, że dzięki niej Rodzice

będą mogli być bardziej

zaangażowani w życie placówki

My udzielimy dużo informacji o naszym Przedszkolu.

ZAPRASZAMY !!!

Dzisiaj na tablicy

Szanowni Państwo

W naszym przedszkolu wprowadzono Standardy Ochrony Małoletnich, które opracowano w celu zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom oraz eliminowania potencjalnych zagrożeń. Dokument znajduje się na stronie internetowej placówki ,jest  także dostępny dla wszystkich zainteresowanych w sekretariacie.

Codzienne czytanie dziecku wpływa na jego rozwój emocjonalny, rozwija słownictwo, pamięć
i wyobraźnię. Uczy logicznego myślenia i zapamiętywania, poprawia koncentrację,
wzmacnia poczucie własnej wartości, uczy wartości: odróżniania dobra od zła.

W ramach realizacji działań promujących czytelnictwo Gminne Przedszkole w Łanach bierze udział w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa. Dzięki programowi wzbogaci księgozbiór o atrakcyjne nowości wydawnicze dla dzieci w wieku 3-6 lat. Zakupione książki będą towarzyszyły w życiu codziennym placówki :

• w czasie zajęć poszerzając wiedzę wychowanków o świecie,
  • w czasie zabawy i odpoczynku prowadząc nas w świat baśni.

W ramach programu będą realizowane działania promujące i wspierające czytelnictwo wśród dzieci i rodziców zostanie zorganizowanych również szereg działań we współpracy ze środowiskiem lokalnym oraz bibliotekami, min.

1.Włączenie się do ogólnopolskiej akcji Cała Polska Czyta Dzieciom poprzez promowanie czytelnictwa w środowisku
rodzinnym wychowanków, zapraszanie gości ze środowiska rodzinnego wychowanków (rodziców, dziadków), środowiska
lokalnego (przedstawicieli samorządu terytorialnego : sołtys ,radny, zaprzyjaźnionych instytucji, przyjaciół przedszkola:
listonosz,piekarz,strażak, bibliotekarz) na wspólne spotkania czytelnicze na terenie placówki.

2.Przedszkolne poranki z książkami - wspólne oglądanie i czytanie książek, wierszy w grupowych kącikach
czytelniczych, wdrażanie do prawidłowego korzystania
z książek.

3.Obrazkowa księga bajek, baśni i wierszy – tworzenie zbiorów ilustracji, historyjek obrazkowych do przeczytanych utworów, promocja czytelnictwa poprzez aktywne współdziałanie w środowisku przedszkolnym w zakresie tworzenia księgi.

4.Projekt książka – cykl zajęć tematycznych realizowany w każdej grupie przedszkolnej celem rozbudzenia zainteresowania literaturą dziecięcą poprzez zabawy literacko-plastyczno-muzyczne.

5.Obchody dnia książki - samodzielne wykonanie zakładek do książek, wdrażanie do dbania o książki, stworzenie grupowych wystaw ulubionych książek dzieci, wirtualny spacer po bibliotece celem zapoznania ze specyfiką miejsca

6.Przedszkolny teatrzyk dzieci - dzieciom na podstawie wybranego utworu literackiego.

7.Historia z morałem…- dostarczanie dzieciom odpowiednich doświadczeń oraz kierowanie ich spostrzeżeniami i myśleniem w oparciu o wybrane utwory literatury dziecięcej oraz albumy ze sztuką.

8.Zwierzęta w utworach literackich – międzygrupowy konkurs plastyczny dla dzieci.

9.Improwizowane zabawy teatralne do wybranych utworów literackich z wykorzystaniem przygotowanych kukiełek/pacynek w ramach konkursu rodzinnego Mój bajkowy przyjaciel.

10.Wieczór z książką - zabawy, konkursy związane
z bohaterami literatury dla dzieci

11.Dzień pisarza - spotkanie autorskie z twórcą literatury dziecięcej.

12.Zagadka miesiąca - odgadywanie tytułu i autora utworu literackiego na podstawie zaprezentowanego fragmentu bajki/wiersza (współpraca przedszkole - środowisko rodzinne wychowanka).

13.Przedszkolny teatrzyk rodzice - dzieciom na podstawie wybranego utworu literackiego.

14.Mój bajkowy przyjaciel – konkurs rodzinny na wykonanie pacynki/kukiełki ulubionej postaci bajkowej.

15.Wernisaż prac konkursowych nt. Zwierzęta w utworach literackich w gminnej bibliotece połączony z dniem otwartym dla rodzica z dzieckiem w bibliotece ( zapoznanie z biblioteką,wyszukiwanie konkretnych książek, które chcemy wypożyczyć i przeczytać )

16.Zajęcia biblioteczne – zapoznanie z biblioteką, zasadami jej funkcjonowania,wspólne grupowe wypożyczanie książek, wymiana książek w magicznym kuferku- propagowanie czytelnictwa od najmłodszych lat.

17.Przygotowanie programu artystycznego oraz laurek z okazji Światowego dnia Bibliotekarza i Bibliotek (odwiedzenie biblioteki ,składanie życzeń)

18.Magiczny kuferek - przechodni zbiór ciekawych książek wymieniany między grupami przedszkolnymi a biblioteką.

19.Poczytaj mi przyjacielu - czytanie bajek przez starszych kolegów/koleżanki, absolwentów przedszkola, współpraca ze szkołą podstawową.

20.Prelekcje,lotki, artykuły na gazetkach, na stronie internetowej placówki nt. wartości i roli czytania, jego wpływu na
wszechstronny rozwój dziecka.

O terminach uroczystości informować będziemy na bieżąco.

Czytanie dziecku kształtuje nawyk czytelnictwa i zdobywania wiedzy na całe życie.